Anne Usulü Şeftali Reçeli

Aşçı - 5 Mayıs 2017
Anne Usulü Şeftali Reçeli

Malzemeler

  • 1 kilo şeftali
  • 1 kilo toz şeker
  • Yarım limonun suyu
  • Yarım çay kaşığı limon tuzu

Anne Usulü Şeftali Reçeli Yapılışı

Öncelikle şeftaliler iyice yıkanmalıdır. Daha sonra şeftalilerin kabukları soyulur. Reçel yapımında kolay kullanılabilecek derin ve geniş bir kap bulunmalıdır. Soyulan şeftalinin kabukları bu kabın alt tarafına sırayla dizilir. Kabukların sıralanmasının sebebi ise reçele renk verilmesi içindir. Kabukları soyulan şeftaliler de minik minik doğranarak tencereye koyulur. Üzerine 1 kilo toz şeker dökülür. Şeftaliler kısık ateş eşliğinde suyunu bırakacak kadar pişirilmeye devam edilir. Şeftaliler suyunu bıraktıkça ve dökülen şeker eridikçe ateşin şiddeti biraz daha açılır.

Şeftali yumuşadıktan sonra pişmesine az kala yarım limon suyu ve yarım çay kaşığı limon tuzu üstüne ilave edilir. Şeftaliler kendini saldıkça dibindeki şeftali kabukları temizlenir. Sonrasında şeftaliler iyice yumuşayıp reçel kıvamına geldikten sonra ocaktan indirilir. Ve hemen sıcak haliyle hemen cam kavanozlara koyularak ağızları sıkıca kapatılır ve vakumlama işlemi yapılır. İçine şeftali reçeli koyularak kapatılan kavanozlar ağzı yere bakacak şekilde ters çevrilir ve soğuması için serin, kuru, güneş görmeyecek bir yerde bırakılır. Reçel yapıldıktan sonra hemen kullanılmak istenirse vakumlama işleminin yapılmasına gerek yoktur. Pişirilen tencere içinde soğutmaya bırakılır, istenilen ölçüde kullanılır. Soğuduktan sonra ise cam kavanozlara alınarak buzdolabında saklanabilir.

İsteğe bağlı reçeli pişirme esnasında lezzet açısından karanfil de eklenebilir. Bu reçelin kıvamı jöle şeklinde olacağı için pasta, kurabiye yapımında da rahatlıkla kullanılabilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir