Çilek Reçeli

Aşçı - 23 Nisan 2017
Çilek Reçeli

Malzemeler

  • 2 kilo toz şeker
  • 2 kilo küçük boy kokulu çilek
  • 1 tane limonun suyu

Çilek Reçelinin Yapılışı

Çilek reçelini yapmadan önce aldığınız çileklerin kokusunun ve tadının olup olmadığı dikkat edilir. Kokulu çilekten yapılan reçelin tadı diğer reçellere göre daha güzel olmaktadır. Alınan çilekler bol su ile zedelenmeden yıkayarak temizlenir. Çileklerin yaprakları özenle ayıklanır. Tekrar sudan geçirerek süzgeç yardımı ile suyu süzülür.

Geniş bir tencereye çilekler konur. Üzerine şekerin tamamı dökülerek bir gece tencerenin kapağı kapalı vaziyette bekletilir. Bir gece bekletilen şekerli çilekler ocağa konularak orta ateşte sürekli karıştırılarak pişmesi sağlanır. Çilek kaynamaya başladığı anda üzerinde oluşan köpükleri kaşık yardımıyla alınır. Köpükleri alma sebebi çilek reçelinde oluşabilecek ekşimenin önüne geçmek ve reçele daha berrak bir renk kazandırmaktır. Orta ateşte kaynamakta olan çileğin altı kısılır ve 20 dakika boyunca aralıklarla karıştırarak reçelin koyul bir kıvam alması sağlanır.

Reçelin koyu bir kıvamda olması uzun süre saklamak açısından önemli olmaktadır. Koyulaşmaya başlayan çilek reçelinin içine bir adet limonun suyu sıkılır. Limonu sıktıktan sonra 5 dakika boyunca kaynatılır. Kaynaya çilek reçelini ocaktan alınır ve dinlendirmeye bırakılır. Ocaktan aldığımız çilek reçelini fazla soğutmadan ılık bir şekilde kavanozlara doldurulur. Kavanoza alınan reçeller soğuduktan sonra kavanozun kapağı kapatılır. Sıcak olarak kapatılan kavanoz kapakları reçelin küflenmesine ve kısa ömürlü olmasına sebep olur.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir