Domates Çorbası

Aşçı - 17 Temmuz 2017
Domates Çorbası

Domates çorbası özellikle kış aylarında soğuk algınlığından ve gripten korunmak için sıkça tüketilmektedir. Antioksidan özelliği ve kan artırıcı olması nedeniyle domates oldukça faydalı bir sebzedir. Özellikle diyet yapan kişiler çorbaları daha çabuk doyabilmek ve daha az yemek tüketebilmek için yemeklere başlarken içmektedir. Domates çok az kalori içermesinden dolayı (1 orta boy domates yaklaşık 30 kalori) domates çorbası içine az miktarda yağ konulduğu ve ekmeksiz tüketildiği taktirde diyet dostu bir çorbadır.

Malzemeler

  • 5 orta boy olgun domates
  • 4 yemek kaşığı yağ
  • 1 yemek kaşığı un
  • Yarım bardak süt (isteğe bağlı)
  • 4 su bardağı su

Domates Çorbası Yapılışı

İlk olarak domatesler rendelenir. Daha sonra derin bir tencerede un ve yağ kavrulur. Sonrasında rendelenmiş domatesler yavaşça karıştırılarak eklenir. Domatesler 1-2 dakika kaynadıktan sonra isteğe bağlı olarak süt eklenip 8 dakika kadar kaynatılıp su eklenir. Domatesler su ekleninceye kadar çoktan pişmiş olacağı için su eklendikten sonra çok uzun süre kaynatılmasına gerek yoktur.

Bir müddet daha kaynatılıp istenilen kıvama gelince çorba ocaktan alınır. Çorbanın ısısı biraz düştükten sonra blenderdan geçirilir ve tüketilmeye hazır hale gelir. İsteğe bağlı olarak rendelenmiş peynir ve çeşitli baharatlarla servis edilir. Yanında sıkça zeytin yağı ile kavrulmuş kıtır ekmekle servis edilir. Eğer çorba ertesi güne kalırsa kıvamı koyulaşacağı için suyla seyreltilip tekrar kaynatılarak yeniden tüketime hazır hale getirilebilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir