Dondurma Tadında İrmik Tatlısı

Aşçı - 2 Ağustos 2017
Dondurma Tadında İrmik Tatlısı

Malzemeler

  • Bir buçuk su bardağı irmik (su bardağının ölçüsü 200 ml)
  • 5 su bardağı süt (1 litre)
  • 1 buçuk su bardağı toz şeker
  • 1 paket vanilya (5 gram)

Borcamı yağlamak için;

  • 1 tatlı kaşığı tereyağı veya margarin (isteğe göre kullanılır)

Üzerine sürmek için;

  • 1 poşet çikolata sosu

Dondurma Tadındaki İrmik Tatlısının Yapılışı;

Dondurma tadındaki irmik tatlısını yapmak için ilk önce, irmik, süt ve toz şeker orta boy bir tencere içerisine alınarak karıştırılır. Oluşan karışım ocağa alınır ve koyu kıvama gelinceye kadar sürekli karıştırarak pişirilir. Karışım iyice koyulaşıncaya içine vanilya ilave edilip karıştırılır ve ocaktan alınır.

Küçük ve dikdörtgen bir bor camının içi bir tatlı kaşığı tereyağı veya margarin ile iyice yağlanır. Oda sıcaklığında soğuyan tatlı karışımı, buzdolabına kaldırılır (buzlu kısmı koymamaya dikkat edin en altta olması doğru olacaktır). Buzdolabının içinde 3 – 4 saat kadar dinlendirin.

Bir poşet çikolata sosu üzerindeki tarife göre hazırlanır ve ara ar karıştırarak oda ısısında soğutulur. Dinlendirilen dondurma tadında irmik tatlısı, buzdolabından çıkarılır ve bir bıçak yardı ile dilimlenerek servis tabağına alınır.

Çikolata sosu tatlının üzerine döküp dondurucuda 1-2 saat kadar bekletildikten sonra dilimleyerek servis edilir. Hazırlanan tatlıyı dondurucuya dayanabilen bir kabın içerisinde saklayabilirsiniz. Buzdolabından çıkartılan tatlı servis edilmeden 30 dakika önce çıkarılmasında fayda vardır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir