Fesleğenli Limonata

Aşçı - 19 Ağustos 2017
Fesleğenli Limonata

Malzemeler

  • 2 litre su
  • 50 gram taze fesleğen
  • 2 su bardağı şeker
  • 4 limondan rende yardımıyla elde edilmiş limon kabuğu
  • 10 adet limon

Fesleğenli Limonata Yapımı

Yaz aylarının kavurucu sıcakları hızla yaklaşıyor. O sıcak günleri düşünürken bile, buz gibi bir içeceğin hayalini kuruyoruz. Fesleğenli limonata, işte o kavurucu sıcaklarda serinlemek için mükemmel bir alternatif.

Fesleğenli limonata yapmaya başlamadan önce tedarik edilen 10 limonun 4 tanesinin kabukları bir rende yardımıyla soyulur. Bu işlem yapılırken oldukça dikkatli ve temkinli olunmalı çünkü rende yardımıyla kabuk elde etme işlemi yapılırken limonların beyaz kısımlarına oldukça çabuk ulaşılır. Bu kısımlar rendeye değmemelidir. Daha sonra fesleğen yaprakları bol su ile iyice yıkanarak temizlenir ve yapraklar el yardımı ile ayıklanır. Sonra 10 adet limonun suyu bir limon sıkacağı yardımıyla sıkılır.

Fesleğenli limonata yapmak için gerçekleştirilen bu hazırlık evresinden sonra elde edilen limon kabukları, limon suyu ve fesleğen yaprakları 2 su bardağı şeker ile birlikte bir mutfak robotunun içinde iyice karıştırılır. Karıştırma işlemi şeker eriyene kadar devam etmelidir. Şeker kaybolduktan sonra karışım bir tencerenin içinde üstü kapalı bir biçimde yaklaşık 45 dakika kadar buzdolabının içinde bekletilir. Bu işlem aromanın yoğun olması açısından önemlidir.

Karışım yeteri kadar dinlendikten sonra ince bir bez ile süzülerek posasından ayrılır. Elde edilen sıvı su ile karıştırılarak soğuyana kadar tekrar dolaba kaldırılır. Soğuduğunda servise hazırdır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir