Fıstıklı Un Helvası

Aşçı - 26 Ağustos 2017
Fıstıklı Un Helvası

Malzemeler

  • 2 su bardağı un
  • 125 gr tereyağı ( yarım pakete denk gelir )
  • 1 fincan sıvı yağ ( Türk kahvesi fincanı ölçüsünde)
  • 1 paket dolmalık fıstık (25 gr kadar)

Şerbeti için

  • 1,5 su bardağı toz şeker
  • 3 su bardağı kadar süt

Hazırlanışı

Öncelikle şerbet hazırlanır. Bunun için süt ve toz şeker bir tencerede karıştırılıp ocağa alınır. Ocakta toz şeker eriyene dek karıştırılarak ısıtılır. Şerbet kaynamadan ocaktan alınmalıdır. Ardından şerbet bir kenarda soğuması için bekletilir.

Daha sonra un helvasının yapımına geçilir. Öncelikle derin bir tencereye sıvı yağ dökülerek ocağa alınır. Sonrasında dolmalık fıstıklar ilave edilerek, bu fıstıklar sıvı yağda pembeleşinceye dek sürekli karıştırmak suretiyle kavrulur. Ardından tereyağı eklenerek eriyene dek karıştırılır.

Tereyağ da eriyince yukarıda ölçüleri verildiği miktarda un ilave edilerek tencere ocaktaki küçük olan bölüme alınarak kısık ateşte karıştırılarak kavrulması sağlanır. Bu işlem sırasında tahta kaşığın dış yüzeyi ile unun üzerine bastırılarak karıştırma işlemi yapılır. Yaklaşık yarım saat kadar devam eden bu işlem un hafif kahverengini alıp yağını salana dek devam ettirilir.

Bu işlemler sırasında güzel bir şekilde karıştırma işlemi yapılırsa un helvası daha güzel bir kıvamda ve daha lezzetli olacaktır. Un kavrulduktan sonra önceden hazırlanmış olan soğuyan şerbet unun üzerine dökülür ve yaklaşık 15 dakika kadar daha karıştırarak pişirilir. Ardından hazırlanan un helvası ocaktan alınır. Tencerenin kapağı kapalı şekilde tutularak un helvası yaklaşık 5 dakika kadar dinlendirilir. Daha sonra un helvasına kaşık yardımıyla şekil verilerek servis tabaklarına konulur. İsteğe göre üzerine fındık veya fıstık konulup daha güzel bir görüntü elde edilebilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir