Halley Pasta

Aşçı - 1 Eylül 2017
Halley Pasta

Malzemeler

Krem Şanti İçin

  • 2 paket krem şanti
  • 2 su bardağı süt

Kek İçin

  • 10 adet Halley bisküvi
  • 50 gr çikolata
  • 1 adet muz
  • Petibör bisküvi

Üzerini Süslemek İçin

Hindistan cevizi, bonibon şeker, Antep fıstığı, öğütülmüş ceviz içi, fındık içi, bonibon, dondurma vb. süsleme işlemi kişinin tercihine göre değişebilir.

Halley Pasta Yapılışı

Krem şantinin yapılışı ile başlanır. Krem şantiyi yapmak için derin bir kaba 2 su bardağı süt konur. Ardında 2 paket krem şanti yavaş yavaş eklenip çırpma işlemi yapılır. Krem şanti katı bir kıvama gelinceye kadar çırpılıp ardında soğutulmak amacı ile dolapta bekletilir.

Diğer yandan 10 tane Halley ve petibör bisküvi ufak parçalara bölüp dolaptan çıkardığımız krem şanti üzerine dökülür ardında 1 adet muz dilimleyip içine katılır. Karıştırılma işleminden sonra derin bir kabın içine streç film serip krem şantili karışımı dökülür. Üzeri streç film örtülüp şekillendirilme işlemi yapılır.

Ardından 2 – 3 saat buzdolabında buzluk kısmında soğutulmak amacı ile bekletilir. Pasta buzlukta soğutulurken 50 gr çikolatayı ocakta bir cezvenin içerisinde eritiriz. Ardında soğutulan pasta buzluktan çıkarılıp düz ve pasta büyüklüğünde bir tabağa alınır. Daha önceden eritilen çikolata pasta üzerine dökülüp dağıtılır. Süslemek amacı ile hazırlanan Hindistan cevizi, Antep fıstığı, öğütülmüş ceviz içi, bonibon, fındık içi, dondurma vb. süslenebilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir