Kavunlu Dondurma

Aşçı - 26 Ekim 2017
Kavunlu Dondurma

Malzemeler

  • 0,5 litre süt
  • 25 gram bal
  • 4 yumurta beyazı
  • 0,5 su bardağı şeker
  • 0,5 litre limon suyu
  • 1 kilo kavun

Kavunlu Dondurma Yapılışı

Yaz aylarında serinlemek için mükemmel bir alternatif olacak olan kavunlu dondurma yapmak oldukça kolaydır ve hazırlaması çok zaman almaz. Kavunlu dondurma yapmaya başlamadan önce kavun bol su ile iyice yıkanarak temizlenir. Daha sonra kavun kesilir ortası çıkarılır ve çöpe atılır. Kabuğundan kurtarıldıktan sonra, mikserin içine girecek şekilde küçük küçük doğranır.

Kavun bu şekilde hazırlandıktan sonra, 4 adet yumurta kırılır ve beyaz kısımları sarı kısımlarından ayrılır.

Yumurtaların hazırlığı bittikten sonra daha önceden küçük küçük dilimlenerek hazırlanan kavunlar mikserin içine aktarılır ve iyice ezilene kadar mikser çalıştırılır. Bu işlem yaklaşık beş dakika kadar sürmelidir. Daha sonra, ezilen kavunların içinde olduğu miksere sırayla 0,5 litre limon suyu, 0,5 su bardağı şeker, 25 gram bal ve 0,5 litre süt aktarılır. Mikser, içindeki karışım püre halini alıncaya kadar çalıştırılır. Bu işlem yine yaklaşık olarak beş dakika kadar sürmelidir. Eğer karışım istenen kıvama gelmemişse, püre haline gelene kadar karıştırılmaya devam edilir.

Elde edilen püre, dondurmayı dondurmak istenilen kaba aktarıldıktan sonra buzdolabının buzluk bölümüne, en soğuk ayarda çalışırken konulur ve donmaya bırakılır. Kavunlu dondurma 3 saat gibi bir süre içinde yenecek kıvama gelecektir. Bu tarifi diğer meyvelerle birlikte de uygulayabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir