Pancarlı Limonata

Aşçı - 21 Nisan 2017
Pancarlı Limonata

Malzemeler:

 • 1 adet küçük boy kırmızı pancar
 • 5 adet limonun suyu
 • 2 limonun şerit hainde soyulmuş kabukları
 • 1 su bardağından 1 parmak fazla (200 gram toz şeker)
 • 1 buçuk su bardağı su (300 ml)
 • 4 su bardağı su (800 ml)

Pancarlı Limonata Yapılışı

2 limondan elde edilen kabukları, 5 adet limonun suyu ve üzerine dökülen toz şeker ile robottan püre hale gelene kadar çekilmelidir. Elde edilen pürü küçük gözlü süzgeç yardımıyla veya bir tülbent yardımıyla süzülerek bir kaba alınır. Bir yemek kaşığının arkası ile hafif hafif bastırarak süzme işlemi hızlandırılabilir. 4 bardak su üstüne ilave edilerek karıştırılır. Doğranan pancarlar tencereye konur, üstüne eklenecek 1 buçuk bardak su ile ocağa konur ve kaynamaya bırakılır.

Pancarlar suya hemen rengini vereceğinden çok fazla kaynatılmamalıdır. Kaynama noktasına gelince hemen ocaktan indirilmelidir. Yoksa su rengi kahverengiye döner ve içindeki yararlı bileşenler kaybolmaya başlar. Ocaktan indirilen tencereden pancarlar hemen çıkarılır. Elde edilen pancar suyu önceden hazırlanan limon suyu ile karıştırılır. Üstüne buz ilave edilerek servis yapılabilir.

Not: Kırmızı renk taşıyan tüm meyve ve sebzeler antioksidan özelliği taşımaktadır. Bu özelliği ile başta kanser olmak üzere birçok hastalık ile mücadele eden bir sebzedir. Kalp hastalıklarından koruyarak mide ve bağırsağı güçlendirir, kansızlık ve demir eksikliğinde önemli rol oynar, şeker hastalığını önler. Aynı zamanda diyabet, kansızlık ve yüksek tansiyon gibi hastalıklarda önemli etkileri olduğu bilinmektedir.

2 Comments

 1. Şeyma Dönmez

  29 Haziran 2017 at 22:23

  Pancarlı limonatayı ilk defa duyuyorum.

 2. whatsapp

  11 Temmuz 2017 at 13:22

  Bende ilk defa duyuyorum biraz ilginç geldi bana ama güzel bir içecek gibi görünüyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir