Tarçınlı Lokmalık Kurabiye

Aşçı - 3 Nisan 2017
Tarçınlı Lokmalık Kurabiye

Malzemeler

  • Oda sıcaklığında 150 gram tereyağı
  • Yarım çay bardağı sıvı yağ
  • 1 su bardağı nişasta(mısır ya da buğday)
  • 1 su bardağı pudra şekeri
  • 1 su bardağı elenmiş un
  • Tarçın

Tarçınlı Lokmalık Kurabiye Yapılışı

Öncelikle kurabiye hamurunu yumuşak kıvamda hazırlamak için oda sıcaklığında erimiş olan tereyağı derin bir kap içerisine almanız gerekmektedir. Tereyağı içerisinde yarım çay bardağı sıvı yağ eklenerek karıştırılır. Karışımın içerisinde pudra şekeri ve nişasta ilave edilerek karıştırılmaya devam edilir. Daha sonra tüm malzemeleri karıştırılmış olan kurabiye hamuruna un yavaş yavaş eklenir. Hamurun kabarması için unu karışımın içerisinde üstten eleyerek ekleyebilirsiniz. Çok yumuşak olmayacak kıvamda bir hamur elde edilmelidir. Böylece hamurların fırının ısısı ile esnemesinin önüne geçilebilmektedir.

Hamuru iyice yoğurulan kurabiyeleri yapmak için bir parça koparılır ve düz bir zemin üzerine rulo yapılır. Ruloları eşit miktarda kestikten sonra küçük yuvarlaklar haline getirmeniz gerekmektedir. Dilerseniz rulo yaptığınız hamuru eşit aralıklar ile kesip kare şekline getirerek de tepsiye dizebilirsiniz.

Kurabiye hamurlarının iyi pişmesi için öncelikle fırını ısıtmanız gerekmektedir. Kurabiyeler için 170 derecelik fırın ısısı yeterli olacaktır. Önceden ısıtılmış fırında kurabiyeler yaklaşık 20 ile 25 dakika arasında pişirilmelidir. Kurabiyelerin çok fazla yanmaması için hafif pembemsi olması yeterli olacaktır. Pişen kurabiyeler pudra şekeri ve tarçına bulanarak servis edilebilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir