Üzümlü Ceviz Pastane Kurabiyesi

Aşçı - 23 Mart 2017
Üzümlü Ceviz Pastane Kurabiyesi

Malzemeler

Hamuru İçin

2 yumurta (bir tanesinin sarısı üzeri için)

Yarım çay bardağı sıvı yağ

250 gram ılık ortamda yumuşamış margarin

1 su bardağı toz şeker

1 paket kabartma tozu

1 su bardağı kara üzüm

5 su bardağı un 200 ml

Yarım su bardağı iri çekilmiş ceviz içi

Yarım limon kabuğu rendesi

Üzeri İçin Malzemeler

1 tatlı kaşığı sıvı yağ

Yumurta sarısı

Üzümlü Cevizli Pastane Kurabiyesi Yapılışı

İlk önce hamuru hazırlamak için gerekli olan margarini, yumurta, sıvı yağ ve toz şekeri pasta kabında şekeri eriyene kadar karıştırılır. Üzerine ceviz, limon kabuğu rendesi ve kuru üzüm en son vanilya eklenerek karıştırılır. Yapılan karışıma kabartma tozu ve tam ölçüsü ayarlanmış yavaş şekilde un eklenerek yoğrulur. Hamur ele yapışmayacak kıvama gelmelidir.

Hamur kurabiyesi yoğrulduktan sonra 4 eşit parçaya ayrılır. Parçaların her biri düz zemin üzerinde ayrı ayrı rulo şeklinde yuvarlanır. Ruloların üzerine hafif un serpmek gerekir. Yapılan rulolar bıçak yardımı ile verev kesilir. Şekli verilen hamur yağlı kağıt serili fırın tepsisine aralarında aralık kalacak şekilde dizilir.

Yumurta fırçası yardımı ile kurabiyelerin üzerine yumurta sarısı ve sıvı yağ karışımı sürülür, çatalın arkası ters vaziyette çizik atılır. Önceden ısıtılan 180 derecelik fırında üzerleri kızarıncaya kadar pişirilir. Fırından alınan tepsilerde üzümlü cevizli pastane kurabiyeleri tepsi içerisinde soğumaya bırakıldıktan sonra servis yapılır. Bu ölçüler ile 40 tane kurabiye elde edebilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir