Yoğurtlu Közlenmiş Kırmızı Biber Salatası Tarifi

Aşçı - 4 Mart 2017
Yoğurtlu Közlenmiş Kırmızı Biber Salatası

Malzemeler

  • 6-7 adet kırmızı salçalık biber (kapya biberi)
  • 3 diş sarımsak
  • Bir kase yağsız yoğurt
  • Zeytinyağı
  • Tuz

Yoğurtlu Közlenmiş Kırmızı Biber Salatası Hazırlanışı

Yoğurtlu közlenmiş biber salatası özellikle meze olarak tercih edilmektedir. Yemek yanlarında ya da sabah kahvaltılarında en çok tercih edilen tatlardan biridir.

Yoğurtlu közlenmiş kırmızıbiber salatasını yapmak için öncelikle acı olmayan salçalık biberlerden 6-7 adet kullanmanız gerekecektir. Biberleri közlemek için öncelikle iyice yıkayıp kurulayın. Daha sonra yağlı kağıt serili fırın tepsisi içerisinde dizilen biberler yaklaşık 15-20 dakika boyunca közlenmelidir. Közlenen biberler daha sonra soğumaya bırakılmalıdır. Biberlerin çekirdeklerini iyice temizledikten sonra biberleri şerit halinde kesmeniz gerekmektedir. Şerit halinde ince uzun olarak kesilen biberler rulo olarak sarılmalıdır. Sarılan biberler servis tabağına alınarak hoş bir sunum elde edilebilmektedir.

Yoğurdun hazırlanması için sarımsaklar temizlenir ve küçük parçalar halinde doğranır ya da rendelenir. Yoğurt bir kase içerisine alınır ve üzerine tuz eklenir. Rendelenmiş ya da küçük parçalar halinde doğranmış sarımsaklar yoğurda ilave edilerek karıştırılır. Sarımsaklı yoğurt hazırlanan biberlerin üzerine dökülür. Biberler hazırlandıktan sonra yoğurdun üzerine zeytinyağı gezdirilerek servise hazır hale getirilir.

Yoğurtlu közlenmiş biberi dilerseniz naneli olarak da servis edebilirsiniz. Sarımsaklı yoğurt hazırlandıktan sonra tercihe bağlı olarak kuru nane eklenerek biberlerin üzerine ilave edilebilir. Dilerseniz taze nane yapraklarıyla közlenmiş biber salatanızı süsleyebilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir